Okáč metlicový - Hipparchia semele

MÝM POHLEDEM

Tohoto okáče znám pouze z ode mne vzálenějších lokalit, proto příliš fotografií nemám. I tak je to ale motýl u nás velmi vzácný, takže záběry jen tak nepřibudou. Navíc jako mnozí další okáči ani tento neotevírá často svá křídla, takže záběr otevřeného okáče bude asi ještě dlouho velkou motivací.

JEHO OČIMA

Já mám rád okraje světlých lesů, skály, stepi či váté písky. Proto mě můžete nalézt v náhradních lokalitách, třeba v lomech či výsypkách. Má housenka má ráda trávy jako jsou kostřava ovčí, sveřep vzpřímený a mnoho dalších. Ve své housenčí podobě přečkám v úkrytu v zemi celou zimu, na jaře se zakuklím, a od července do začátku září vylétám ve své jediné generaci. Před naším pářením přichází krátká předehra, při které se vzájemně dotýkáme tykadly voničkových pruhů na křídlech. Dříve jsem býval velmi rozšířený, ale dnes jsem kriticky ohrožený druh. Důvodem tomu bylo po úbytku pastvy zarůstání lokalit. Pomocí potom zamezení zarůstání, na lokalitách pastva i různá lidská činnost způsobující narušování terénu.
Okáč metlicový - Hipparchia semele

KDO JE KDO

Sameček i samička jsou z boku podobní, rozlišit by se mohli podle tvaru zadečku, sameček jej má delší a úžší. Samička má zvnějšku více světlých skvrn.

ROZPĚTÍ KŘÍDEL

Střední motýl s rozpětím 45-55mm.

JINÁ JMÉNA

slovensky - Očkáň metlicový
anglicky - Grayling
německy - Rostbinde

ODKAZY JINAM

Fotogalerie apatura
www.lepidoptera.cz a (určovací klíč)
www.biolib.cz
Koláčkova galerie motýlů

www.motylkove.cz